Dizel Partikül filtresinin görevi, dizel motorların üretmiş olduğu katı kurum(soba borularındaki gibi) şeklindeki partikül parçacıklarının doğaya salınımını engellemektir. DPF, yüksek ısıya dayanıklı seramik bir yapıya sahiptir ve petek şeklindeki küçük kanalları bulunmaktadır. Bu kanalların içerisinde çaprazlama çıkıntılar bulunmaktadır. Bu çıkıntılar partikül parçalarını filtre kısmında hapsetmeye yarar.
 

Dizel partikül filtresi arızası sonucunda bazı kronik sıkıntılar yaşanmaktadır. Partikül filtresi uyarı lambası yanması, motor arıza lambasının yanması ve hatta filtredeki aşırı tıkanıklık durumunda araç motorunun yeterli çıkış yapamamasıyla kendini korumaya alması ve hiç çalısmaması gibi durumlar, partikül filtresi arızasından kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda maddi duruma göre dizel partikül filtresi temizlenmelidir ya da filtrenin değişimi yapılmalıdır.

Dizel partikül filtresi arızasından en çok şikayet edenler genelde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan araç sürücüleridir. Bahse konu şehirlerdeki yoğun trafik nedeniyle araç sürücüleri kilometrelerce en düşük viteste yol katediyor. Bu yoğun trafikli şehirlerde yer alan dizel araçlardaki partikül filtresinin tıkanma oranı diğer şehirlere göre çok daha yükselmektedir.

Galeri

  • 4725-_large_20110429020911-dpft-600x600_0.jpg